Hızlı Geçiş İhlalinde Yapılması Gerekenler

HGS ( Hızlı Geçiş Sisteminde) Kaçak Geçiş İhlalinde Yapılması Gerekenler
HGS geçişlerinde turnikelerde sık sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi de KGS sisteminde meydana gelen arızalar sebebi ile giriş ve çıkışlar esnasında bilgilerin sağlıklı okunamamasından dolayı kişinin haberi dahi olmadan,  kaçak geçiş yapılması durumudur. Kaçak geçiş veya geçiş ihlali durumunda o otoyol üzerinde en uzun mesafe ücreti ne kadar ise artı 10 katı kadar ceza ile birlikte yüklü bir ceza kesilmekte ve bu cezalar yoğunluk nedeniyle de 8 ila 10 ay sonra kişilere tebliğ edilmektedir. Bu zaman zarfında anaparanın üzerine birde faiz eklenmekte ve bu durum araç sahipleri açısından hiçte hoş bulunmamaktadır. Bu nedenle, ara sıra HGS geçiş ihlali sorgulama yapmak doğru olacaktır. Peki, HGS geçiş ihlali yapılmış ise bu durumda siz neler yapmalısınız; HGS ile yapılan geçişlerde meydana gelebilecek hatalar ile yanlışlıklar dolayısıyla, sürücülerin mağduriyetinin önlenmesi için yapılması gerekenler
1- Karayolları Genel Müdürlüğünün OGS-KGS geçiş ihlalleri sorgulama linki tıklanmalıdır. Açılacak sayfada araç plaka numarası istenilen bölüme (örnek: 34SD1234) girilir ve sorgula butonuna basılır.
Eğer ceza yoksa karşınıza 34SD1234 Plaka numarasına ait geçiş ihlali bulunmamaktadır yazısı çıkacaktır. Ceza var ise  tarih/saat, plaka no, bölge, istasyon adı, normal geçiş ücreti, ceza tutarı” nın yer aldığı bir tablo ekrana gelir.
2- Böyle bir cezaya sebep olan geçiş ihlali işlemini yapmadığınızı ve cezayı hak etmediğinizi düşünüyorsanız, plaka, HGS numarası ve konuyu anlatan bir yazı ile itiraz dilekçesi yazıp mail atmak gereklidir. Bu durumda geçiş ihlal cezası iptal edilmekte ve sizden herhangi bir ücret alınmamaktadır.