Hgs Hakkında Bilinmesi Gerekenler

HGS ( Hızlı Geçiş Sistemi) Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Ülkemizde 12 Eylül 2012 tarihinden itibaren kademeli olarak geçilen HGS sistemi otoyol ve boğaz köprülerinden geçişlerde sürücülere sağladığı kolaylıklar ile trafik çilesine bir nebzede olsa çare oldu. Öyle ki, milyonlarca abonesi olan KGS’ nin hem kartlı olanı hem de etiketli olanı kullanılmakta. İşte HGS hakkında bilinmesi gerekenler;
HGS, otoban ve köprülerden seri bir şekilde trafiğin akışına olanak sağlayan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde otomobiller beklemeden, otomatik bir şekilde ödenen para ile çabuk bir biçimde yola devam edebilmektedirler. Otomatik olarak yapılan geçiş sisteminin yararı, araç sahibinin uzunca kuyruklarda beklemesinin önüne geçmektir
Abone olmadan otoyolu kullanan araç sahipleri, geçiş yaptıkları tarihi takiben 7 gün içerisinde de ücret ödemeden geçiş yaptıkları sisteme (OGS veya HGS) üye oldukları takdirde, normal geçiş ücreti ödemektedirler. Aksi takdirde, kullanılan otoyolun en uzak mesafesi göz önüne alınarak hesaplanan geçiş ücretiyle birlikte bu ücretin 10 katı idari para cezası ödemek zorunda kalacaklardır.
HGS’ ye üye olan sürücüler cezalı olmayan her geçişlerini %20 indirimli olarak yapacaklardır. HGS’de durmaksızın geçiş yapılmaktadır. Otoyollar da ve Boğaz Köprülerinde nakit ücret tahsilâtı yapılmamakta, yalnızca HGS ve OGS ile geçiş yapılabilmektedir.
HGS ile yapılan otoyol ve boğaz köprülerinden yapılan geçişler, %20 indirimli olarak gerçekleşmektedir.
PTT şube ve PTT internet sitesinden, anlaşmalı bankalardan veya anlaşmalı bankalara verilebilecek otomatik yükleme talebi ile HGS geçiş noktalarına yakın benzin istasyonlarından ya da marketlerden, geçiş istasyonu üzerinde bulunan HGS birimlerinden ve ayrıca özellikle son dönemlerde cep telefonu operatörlerine verilecek talimat ile cep telefonlarından yükleme yapılabilmektedir.
Özellikle yolculuk esnasında yol üzerinde bulunan benzin istasyonlarından ve tesislerden de temin edilebilmesi de HGS kullanıcılarının işini kolaylaştırmaktadır.